United Methodist Historical Society of Ohio
Friday, September 22, 2017
Established in 1839

Historian awards since 1990

HISTORIAN OF THE YEAR AWARD WINNERS
 
 
WEST OHIO CONFERENCE
 
2017     None Selected
 
2016     Worth Harman (Christ UMC, Baltimore)
             Jo Weiser (Hope UMC, Canal Winchester)
 
2015     Tom Atkinson (First UMC of Middletown)
 
2014      Gretchen Wilson (for her work as Historian at Sharonville UMC)
 
2013     Mindy Klawitter (Alexandria UMC)
              Pam Allen (Hanby House), special Merit Award
 
2012     Tedd Long (Sylvania First UMC)
 
2011       James Barbee (Broad Street UMC, Columbus)
 
2010     John Underwood  (Jackson Christ UMC)
 
2009     Charles R. (Rudy) Heath II (Hyde Park Community UMC)

2008     Harrisburg 200th Anniversary Committee (Harrisburg UMC)

2007     Dona Howard (North Bend UMC)

2006     Sandy and Ken Nihiser (Centenary UMC, Granville)

2005     Dennis Simpson (Elizabethtown UMC)
 
2004     Elizabeth (Betty) Miller (Ada: First UMC)

2003     Louise & Jim Thompson (Linworth UMC)
              Marilyn Ladd (Paulding UMC)
 
2002     John Bowdle (Walnut Street UMC, Chillicothe)
 
2001     Beverly Miner (Trinity UMC, Bowling Green)
 
2000     Martha Gerber Rittinger (Springbank UMC)
 
1999     Marilyn Lyles (Emanuel UMC, Lucasville)
 
1998     Gaynelle Davis (Rockland UMC, Belpre)
              Judith Justis (Perrysburg UMC)
 
1997     Betty McCullough (Groveport UMC, received certificate)
              Mary Whitcomb  Delta Beulah UMC, received plaque)
 
1996     Lawrence Fields (Larue UMC)
              Howard Lohr (Zion UMC, Elliston)
 
1995     Mary Liedy (Asbury UMC, Columbus)
 
1994     Mary Ellen Downs (Scioto Chapel UMC)
              Frances Bancroft (Urbana UMC, 1st runner up)
              Committee (Korean UMC Dayton, 2nd runner up)
              Mary Toms (St. Paul's UMC, Celina, 3rd runner up)
                        
1993     Lorna Karlovec (Trinity UMC, Columbus)
 
1992     Winifred Smith (Unionville Center UMC)
              Polly Snider (Etna UMC)
              Ken Ziegel (Hyde Park Community UMC, Cincinnati)
 
1991     Richard Crawford (Mt. Moriah UMC, Amelia)
                  Ruth Schott (Prospect UMC, Marion)
 
1990     Phyllis Miller (McKendree UMC, Columbus)
 
EAST OHIO CONFERENCE
 
2017     None Selected
 
2016     Donald Humphrey (Mentor UMC)
 
2015     Terry and Carolyn Wiseman (Huron UMC)
    
2014       Helen Fisher (Cambridge Faith UMC)
 
2013     Elaine Raffety (Boardman UMC)
 
2012       Linda McFerren (Toronto Riverview UMC)
 
2011       Ruth Snodgrass (Strasburg UMC)
 
2010       Helen Earley (Ashland Emmanuel UMC)
                   Fred J. Wilson (Massillon First UMC)
 
2009     Gilberta Town (Middlefield: First UMC)

2008     Bill Rogers (Tallmadge UMC)

2007     Robert Hawes (Beach City UMC)

2006     Alyson Wilson (Huron UMC)

2005     Elizabeth and John Ogden (Woodsfield UMC)

2004     Maxine Barcus (Ashland: First UMC)

2003     Ann and Jim Edwards (Delaware Ave UMC, Lorain) 
              Gracelouise Sims Moore (editor, Tapestry of Faith)
 
2002     Allan Hall (Seville UMC)
 
2001     Terri Carpenter (Pleasant Valley UMC, Union Township)
 
2000     Phyllis Costine (Thoburn UMC, St. Clairsville)
 
1999     William F. Long (Brecksville UMC)
 
1998     Evelyn Gamauf (Copley UMC, Akron)
 
1997     Jason Lombardi (Malvern UMC)
              Jean M. Siegley (Tiffin: Ebenezer UMC)
 
1996     Virginia Gingrich (Church of the Savior, Canton)
              Hubbard Leah (Bristolville)
              Martha Sisler (Finley UMC, Steubenville)
 
1995     Wilma Blankenship (Greensburg UMC)
              Jennie Cain (Rittman UMC)
              Vera Scott (Trinity UMC, Mansfield)
 
1994     Dorothy Newell (Calvary UMC, Sherrodsville)
              Mildred Locke Chapin (Oberlin UMC) &
              May Parsons (Uniontown UMC)
 
1993     Yuta Jones (Faith UMC, Port Clinton)
              Frank Piper (Saybrook UMC)
 
1992     William Drown (Seybert UMC, Bellevue)
              Milton Harmon (Mt. Zion UMC, Bucyrus)
              Helen Jones (Mansfield Main St. UMC)
 
1991     Edna Albaugh (Roxford UMC)
              Ruth Dreisbach & Martha Johnson (North Hill UMC)
              Marian Hinkle (Wadsworth UMC) 
              Ellen Roth (Columbia UMC)
 
1990     Ruth Craig (Washington Street UMC, Tiffin)